tkw tkw
1144
BLOG

Emerytalny kalkulator rządowy kłamie ?

tkw tkw Polityka Obserwuj notkę 2

 

Jak wiadomo, pojawił się na stronie rządu kalkulator obliczający przyszłą emeryturę. Oczywiście rząd chce przekonać nas, obywateli, że wydłużenie naszego wieku emerytalnego z 65 do 67 lat (z kobietami jeszcze ostrzej) da nam znacznie większą emeryturę.

 

Kalkulator żąda podania danych o płci, kapitale początkowym, roku i miesiącu urodzenia, roku i miesiącu podjęcia pierwszej pracy, obecnych zarobkach. Na podstawie tych danych (można podać innego rodzaju dane, np. można inaczej podać dane o kapitale początkowym) program wylicza, ile wynosić będzie emerytura przy wieku 65 lat a ile przy podniesieniu do 67. Oczywiście ta przy wieku 67 jest wyższa i o to chodziło – by pokazać „patrz, ile więcej dostaniesz !”. Pewnie przy wieku emerytalnym 89 lat dostałbym jeszcze więcej, ale to tylko taka złośliwość.

Postanowiłem wyliczenia tego kalkulatora skonfrontować z tym, co jest zapisane w prawie emerytalnym. A z grubsza w ustawach działa to tak:

  1. To co wpłaciłeś do systemu emerytalnego przed 1999 rokiem (przed wejściem nowego systemu) obliczamy jako twój „kapitał początkowy”. Wszystkie składki po 1999 roku są już zapisywane na twoim indywidualnym koncie
  2. gdy osiągniesz wiek 65 lat, to patrzymy, ile statystycznie miesięcy będziesz jeszcze żył. Te dane podaje GUS w tzw. „tabeli dożycia”, tabela ta podaje właśnie to – „ile miesięcy statystycznie żyć będzie obywatel, Który osiągnął wiek X.”
  3. zgromadzony przez ciebie kapitał (początkowy + zgromadzony po 1999 r.) dzielimy na podaną przez GUS przewidywaną liczbę miesięcy życia jakie ci pozostało i to będzie twoja emerytura.

 

 

Podałem następujące dane kalkulatorowi i następnie obliczyłem szacunkowo na podstawie obecnego mechanizmu emerytalnego (obliczenia szacunkowe):

Mężczyzna

Urodzony 01.1955

Pierwsza praca 01.1990

Kapitał początkowy – 200.000

Zarobki aktualne – 1000 zl

Jest członkiem OFE

 

 

Zgodnie z obecnym systemem emerytalnym taki ktoś będzie jeszcze pracował 13 lat. Przy podanych zarobkach – 1000 brutto miesięcznie - od 1999 roku do 2025 roku taki ktoś zgromadziłby kapitału ok. 25 lat * 12 miesięcy * 200 zł składki miesięcznie = 60.000 (myślę, że jest to obliczenie znacznie zawyżone w stosunku do realiów).

Łącznie więc taki ktoś miałby 260.000 kapitału emerytalnego. Z tabeli dożycia podanej przez GUS wynika, że taki ktoś, gdy dożyje 65 lat to będzie żyć jeszcze ok. 181 miesięcy. Wychodzi więc 260.000 / 181 = 1437 zł miesięcznie emerytury. I myślę, że jest to obliczenie raczej zawyżone niż zaniżone.

 

Kalkulator rządowy obliczył, że bez podniesienia wieku emerytalnego emerytura wyniesie 2727 a przy podniesieniu do 67 lat wyniesie 3126.

 

Różnica pomiędzy 1437 a 2727 jest tak duża, że nasuwa się myśl – coś tu nie gra. I myślę, że ten kalkulator rządowy podaje zdecydowanie „z sufitu”.

 

Wniosek jest prosty – rząd powinien opublikować algorytm, jakim ten kalkulator liczy. Wtedy można by sprawdzić, czy te wyliczenia rządowe są rzetelne. Moim zdaniem są kłamliwe.

 

tkw
O mnie tkw

Normalny

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka